Punkty podparcia
Naziemny rurociąg TERMOTECH Duroplasty (z rurą przewodową z TWS) musi być montowany na podporach. Aby zmniejszyć naprężenia rurociągu, podpory należy rozmieścić w odpowiednich odstępach. Najczęściej rurociągi z TWS podpierane są podporami o takim samym lub większym rozstawie niż rurociągi stalowe. Podpory wiszące powinny być zamontowane na sztywnych konstrukcjach, aby nie wywoływać w rurociągu dodatkowych naprężeń. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje punktów podparcia:
-
punkt stały – na stałe przytwierdzony do podłoża i rurociągu. Nie może się przemieszczać w żadnej osi.
-
punkt prowadzenia – to mocowanie rurociągu w taki sposób, że uzyskuje on możliwość przesuwania się wzdłuż osi rurociągu. Porusza się na podstawie rolkowej lub ślizgowej.
-
punkt ruchomy – mocowanie rurociągu, w wyniku którego może się przemieszczać zarówno wzdłuż osi rurociągu, jak i w poprzek (oczywiście w ograniczonym zakresie). Osadzony jest na płycie ślizgającej się w specjalnej obudowie.
Instalację TERMOTECH Duroplasty można zaprojektować/wykonać na dwa sposoby:
-
stosując kompensację tradycyjną
-
stosując samokompensację
Kwestia wyboru sposobu prowadzenia rurociągu, jest sprawą indywidualną i wymagającą szczegółowej analizy danego przypadku. Każdorazowo należy rozważyć, który ze sposobów jest bardziej uzasadniony do danej aplikacji. Decydującym kryterium może być:
-
ilość podpór - rozważyć należy w przypadkach nowych instalacji i modernizacji stalowych rurociągów
-
uwarunkowania lokalizacyjne - możliwość lub brak możliwości instalacji danej ilości i typów podpór