Punkty podparcia

Naziemny rurociąg TERMOTECH Termoplasty musi być montowany na podporach. Aby zmniejszyć naprężenia rurociągu, podpory należy rozmieścić w odpowiednich odstępach. Podpory wiszące powinny być zamontowane na sztywnych konstrukcjach, aby nie wywoływać w rurociągu dodatkowych naprężeń. Wyróżniamy trzy podstawowe rodzaje punktów podparcia:

  • podpora stała – na stałe przytwierdzony do podłoża i rurociągu. Nie może się przemieszczać w żadnej osi.

  • podpora kierunkowa – to mocowanie rurociągu w taki sposób, że uzyskuje on możliwość przesuwania się wzdłuż osi rurociągu. Porusza się na podstawie rolkowej lub ślizgowej.

  • podpora ruchoma – mocowanie rurociągu, w wyniku którego może się przemieszczać zarówno wzdłuż osi rurociągu, jak i w poprzek (oczywiście w ograniczonym zakresie). Osadzony jest na płycie ślizgającej się w specjalnej obudowie.

podpora_stała

Kwestia wyboru sposobu prowadzenia rurociągu (kompensacje naturalne lub sztuczne) jest sprawą indywidualną i wymagającą szczegółowej analizy danego przypadku. Każdorazowo należy rozważyć, który ze sposobów jest bardziej uzasadniony do danej aplikacji. Decydującymi kryteriami mogą być:

  • uwarunkowania lokalizacyjne

  • możliwość wytyczenia trasy

  • koszty konstrukcji i podpór 

Newsletter

Najnowsze informacje z branży, instrukcje oraz promocje, to wszystko w naszym newsletterze!

Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez GKI Kompleks S.A., ul. Ogrodowa 19, 58-306 Wałbrzych w celach związanych z otrzymywaniem newslettera. Zgoda może zostać w każdej chwili odwołana.